Logga in | Bli medlem
Datum 2012-02-09 17:54:33

Gran CanariaBli medlemFlyg Gran CanariaSista minutenNyheterGran Canaria SökFaktaVäderGran Canaria bloggRSSBöcker







Playa de Mogan

Bilder i närheten av Playa de Mogan, klicka för större format.

Playa de Mogán är en 190 meter lång sandstrand som man förstås hittar i kommunen Mogán. Det är en härlig strand som ligger i omgivningar som är mycket omtyckta av turister, och även om stranden är ganska liten så kan man räkna med att det kommer en hel del besökare hit.

 

Vid Playa de Mogán är vattnet för det mesta lugnt och det gör att många söker sig hit för att dyka. En del väljer också att ägna sig åt djuphavsfiske här, just för att vattnet och omgivningarna gör stranden perfekt för sådana ändamål. Bredvid stranden finns en hamn för fiskebåtar så den som gillar båtar kan definitivt få se en hel del spännande under en dag på Playa de Mogán.

 

Om man vill äta något efter att man har badat så är det inga problem. Det finns flera restauranger att välja på och maten är riktigt god. Naturligtvis serveras det många goda fiskrätter här i närheten av småbåtshamnen.

 

Att ta sig till den här stranden är inte speciellt svårt varken med buss eller bil. Om man väljer buss så tar man någon av linjerna 01, 32, 61 eller 84. Åker man istället bil så kör man till Arguineguín längs GC-1 och fortsätter sedan på C-812 mot Mogán. Vid Barranco de Mogán åker man mot vänster.




Recensera Playa de Mogan
Jag ger betyget:
BottenIngen höjdareHelt okRiktigt braHelt suveränt
Betyg 3
Stranden var fin, men lite liten, och mycket folk!
2011-03-30 kl 11:39 | Anmäl recension
.
Betyg 5
Det är väldigt mysigt i Mogan! :) En av de finaste hamnbyarna på ön. Skulle verkligen rekomendera en dag här! Massor med mysiga caféer och restauranger längs med hamnen där det är underbart att ta ett glas sangria. Rekomenderar varmt deras champagesangria på "Sol y Luna"

http://helloskipper.blogg.se/
2010-05-18 kl 00:30 | Anmäl recension
.
Gran Canaria nyhetsbrev
Senaste erbjudanden, tips och nyheter
Namn

Epost

Senast recenserade Gran Canaria ställen:

San Agustin, San Agustin, Anexo La Barca, Yumbo Center, Yumbo Center, Maspalomas, San Agustin, Las Palmas De Gran Canaria, Barranco de Guayadeque, Playa del Ingles,

Lär dig spanska på Gran Canaria
Gran Canaria på Google
Vi har en vinnare
En medlem till
Så mycket nyheter

Nya turistorter planeras på Gran Canaria
Vandra på Gran Canaria i vår
Boka nästa års vinterresa till Gran Canaria idag
Gran Canaria toppar listan över vinterdestinationer
Sterling Cimber gör förlust även i år



 Fotona som tillhandahålls av Panoramio är upphovsrättsskyddade av deras upphovsmän.