Mer om Gran Canaria
Gran CanariaBli medlemFlyg Gran CanariaSista minutenNyheterGran Canaria SökFaktaVäderGran Canaria bloggRSSBöcker
Playa Vargas
Bilder i närheten av Playa Vargas, klicka för större format.











Något som är mycket uppskattat är att man hittar sandbotten här trots att stranden är fylld av sten. En annan sak som gör att surfare gillar Playa Vargas är att det är tillåtet att ta med bilen ända ner på stranden vilket gör det enkelt när man har med sig surfingbräda och annan utrustning.
Om man ska ta sig till Playa Vargas så bör man ha tillgång till körkort och bil eftersom det inte går några bussförbindelser till stranden. Man kan hoppa av bussen 5 kilometer bort, men med tanke på att de som söker sig till Playa Vargas ofta har mycket utrustning att bära på så blir det ett för stort avstånd.
Det här är en riktigt lång strand, hela 1300 meter vilket gör att det finns gott om plats för alla vattensportsentusiaster. Stranden ligger heller inte i något turistområde vilket många kan uppfatta som en fördel.
Recensera Playa Vargas
Gran Canaria nyhetsbrevSenaste erbjudanden, tips och nyheter
Senast recenserade Gran Canaria ställen:
San Agustin, San Agustin, Anexo La Barca, Yumbo Center, Yumbo Center, Maspalomas, San Agustin, Las Palmas De Gran Canaria, Barranco de Guayadeque, Playa del Ingles,Senaste från bloggen
Lär dig spanska på Gran CanariaGran Canaria på Google
Vi har en vinnare
En medlem till
Så mycket nyheter
Senaste nyheterna
Nya turistorter planeras på Gran CanariaVandra på Gran Canaria i vår
Boka nästa års vinterresa till Gran Canaria idag
Gran Canaria toppar listan över vinterdestinationer
Sterling Cimber gör förlust även i år