Logga in | Bli medlem
Datum 2012-05-22 08:06:51

Gran CanariaBli medlemFlyg Gran CanariaSista minutenNyheterGran Canaria SökFaktaVäderGran Canaria bloggRSSBöcker







Puerto Rico

Bilder i närheten av Puerto Rico, klicka för större format.
Puerto Rico på  Gran Canaria, är en liten charmig stad med stranden mer eller mindre i staden. Det är den plats på Gran Canaria som det är säkrast att solen lyser. Staden är belägen i en dal och på dalens bergsidor. Båda väggarna på dalen är helt fyllda med lägenheter. Det är en härligt lummig atmosfär i Puerto Rico.

Puerto Rico - Shopping

Är du sugen att shoppa så finns det ett första klassigt shopping center som heter "Europa Shopping Center". Där kan du både äta, dricka och köpa kläder.

Stränder - Puerto Rico

Puerto Rico´s strand är handgjord och ligger mellan två stycket hamnar. I hamnarna är det lätt att hitta båtar som erbjuder delfinresor och andra nöjesturer.

Precis utanför Puerto Rico så ligger en konstgjord strand som heter Amadores. Den har kritvit sand och vågbrytare för att få vattnet så lugnt som möjligt. Längs hela stranden finns det affärer och restauranger. Det finns även ett väldigt fräscha toaletter och duschar(inomhus) på stranden.

För barnen så finns det ett vattenland, Atlantida Puerto Rico Waterpark, som har många roliga vattenrutschbanor och andra attraktioner.  Den ligger precis bakom shoppingcentrumet.

 



Recensera Puerto Rico
Jag ger betyget:
BottenIngen höjdareHelt okRiktigt braHelt suveränt
Betyg 4
Här bodde vi på Ipanema Park! Vilken utsikt...!!!!
Härlig strandpromenad till Amadores stranden. Lagom stor men ganska slitet shopingcentra.
Man bör nog ha god kondition om man inte vill åka taxi varje dag till hotellet och hotellområdet har också ganska många trappor och avsatser.
De turister vi såg under den perioden var väldigt blandat i åldrar så Puerto Rico rekommenderas varmt!
2011-01-05 kl 15:43 | Anmäl recension
.
Betyg 3
Puerto Rico är alldeles för många branta avsnitt för att vara helt i min smak. Men jag vet goda vänner som alltid åker hit för att det sägs vara den mest solsäkra platsen på Gran Canaria. Själv föredrar jag Playa del Ingles.
2011-01-02 kl 18:30 | Anmäl recension
.
Betyg 2
Helt ok men gå inte in i andra affären från apoteket räknat vid badstranden för där får man ett nackslag om man inte köper en kamera av en med indiskt eller pakistanskt utseende hade tänkt golva honom men man vet ju hur det är hade polisen kommit hade jag väl åkt dit
2010-02-23 kl 18:58 | Anmäl recension
.
Betyg 4
Bodde här 1999 och gjorde ett besök med bil 2008. Har hört att det behövs renoveras. För det börjar bli slitet och förfallet.
Men 1999 trivdes jag kanon i denna badort. Nära stränderna i grann byarna Amadores och Arguineguin som också har kanon stränder!
Dom flesta barer, discon och matställen samlat på ett ställe i CC Puerto Rico.
Så sätter ni havsbad i första rummet. Så är Putte ibland dom bästa alternativen på ön!
För barnen (Och vi som tror vi är barn fortfarande:)) finns ett vattenland längst in i dalen.
2010-01-06 kl 17:24 | Anmäl recension
.
Betyg 3
En liten pittoresk och kompakt stad. Nära till allt strand, affärer och pubar. Mycket att göra både för juniorer och seniorer.
2009-11-20 kl 09:55 | Anmäl recension
.
Gran Canaria nyhetsbrev
Senaste erbjudanden, tips och nyheter
Namn

Epost

Senaste foruminläggen

Re: Bra julfirande på Gran Canaria?
Var på Playadelsol i Playa Ingles julafton 2011 kanske inte så prisvärt fast med trevligt sällskap b...
Skriven i tråden: Bra julfirande på Gran Canaria?
Re: Går det fortfarande att få jobb?
Puffar lite på denna tråd eftersom jag hoppas att fler känner till tips. Har själv funderingar på at...
Skriven i tråden: Går det fortfarande att få jobb?
Re: Billigt flyg till Gran Canaria
Det priset är överkomligt. Jag tittar alltid först på Norwegian. Jag önskar att jag hade en sån f...
Skriven i tråden: Billigt flyg till Gran Canaria
Party för lite äldre
Hej! Tänkte kolla om någon har koll på vart man ska gå om man är lite äldre och vill festa? Nu mena...
Skriven i tråden: Party för lite äldre

Senast recenserade Gran Canaria ställen:

Las Brasas, Anexo La Barca, Yumbo Center, Yumbo Center, Maspalomas, San Agustin, Las Palmas De Gran Canaria, Barranco de Guayadeque, Playa del Ingles, Playa de las Canteras,

Skaffa sommarjobb på Gran Canaria
Träna zumba på Gran Canaria
Lär dig spanska på Gran Canaria
Gran Canaria på Google
Vi har en vinnare

Nya turistorter planeras på Gran Canaria
Vandra på Gran Canaria i vår
Boka nästa års vinterresa till Gran Canaria idag
Gran Canaria toppar listan över vinterdestinationer
Sterling Cimber gör förlust även i år



 Fotona som tillhandahålls av Panoramio är upphovsrättsskyddade av deras upphovsmän.