Mer om Gran Canaria
Gran CanariaBli medlemFlyg Gran CanariaSista minutenNyheterGran Canaria SökFaktaVäderGran Canaria bloggRSSBöcker
Hitta billiga och bra bostäder på Gran Canaria
Av Tezz 19:e apr 2010
4 kommentarer
Om man vill hyra hus i Spanien så är sajten www.semesterbostad-spanien.se ett mycket bra alternativ. Där kan man söka bland 3000 olika semesterbostäder i Spanien och det finns en del att välja på för den som vill hyra en bostad på Gran Canaria.
Hyr direkt från ägaren
En stor fördel med den här sajten är att man som resenär har möjlighet att hyra direkt från ägaren. Det gör ofta att man kan få lägre pris på lägenheten eftersom det inte finns några mellanhänder som ska ha ut sin del av förtjänsten. En annan fördel är att det brukar vara lättare att få information om hyresobjektet när man har kontakt direkt med ägaren.
Något för alla
En annan stor fördel med den här sajten är att det finns något för alla. Här finns lägenheter med bara 1 rum för den som reser ensam eller kanske med ett eller två mindre barn. Här finns även stora villor med flera sovrum för stora familjer, kompisar som reser tillsammans eller företag som tar med sig personalen på affärsresa.
Beroende på hur stor semesterbudget man har kan man leta efter en passande bostad. Det går att få tag på billigt boende som ändå är trivsamt men kanske inte toppmodernt utrustat, men det går även att hitta riktigt lyxigt boende med egen pool, jacuzzi, egen trådgård, privat parkering och allt annat man kan tänkas önska sig för att kunna njuta av en riktigt avslappnad och lyxig semester.
Oavsett om man vill bo i Playa del Ingles där det alltid är liv och rörelse och där man har nära till nattklubbar, shopping, välbefolkade stränder och mängder av turister eller om man föredrar att bo där det är lite lugnare och mer rofyllt så är det här en bra sajt att använda för att hitta sin semesterbostad. Här finns lägenheter, bungalows och villor i Playa del Ingles men även på många andra ställen på ön.
Ska du resa till Gran Canaria med familjen för att njuta av en välförtjänt ledighet? Då tycker jag att du ska ta en titt på semesterbostad-spanien för att se om du kan hitta det optimala boendet för just dig och din familj. Det finns mycket pengar att spara på att välja rätt boende, och det gäller förstås även om du reser ensam eller tillsammans med kompisarna.
För några år sedan var det dyrt att åka till Gran Canaria på semester, men idag finns det alternativ som gör att man kan komma iväg på en härlig solsemester utan att vända ut och in på plånboken. Det här är helt klart ett av dem.
Kommentarer om Hitta billiga och bra bostäder på Gran Canaria

Petra 18:e maj 2010 08:24:2
vilken bra sajt! denna ska jag rekommendera till bekanta gran canaria-resenärer!

Birgitta Thomson 8:e jun 2010 02:24:4
Finns andra bra hotelsajter bla www.sunhotels.net. Använde mig mycket av den innan vi flyttade hit. De har hotell i alla prisklasser och standard.

Hotell i Gran Canaria 11:a okt 2010 09:53:9
En annan sajt som kan vara värd att besöka för Hotell på Gran Canariaär Agoda. Bokar själv alltid med dem och det brukar funka perfekt! Snabb och bra service och låga priser!

Göran 11:a okt 2010 10:00:3
Betalar man direkt på hotellet eller på sajten när man bokar med {url:http://www.agoda.se} Agoda{/url}?
Gran Canaria nyhetsbrevSenaste erbjudanden, tips och nyheter
Senast recenserade Gran Canaria ställen:
San Agustin, San Agustin, Anexo La Barca, Yumbo Center, Yumbo Center, Maspalomas, San Agustin, Las Palmas De Gran Canaria, Barranco de Guayadeque, Playa del Ingles,Senaste nyheterna
Nya turistorter planeras på Gran CanariaVandra på Gran Canaria i vår
Boka nästa års vinterresa till Gran Canaria idag
Gran Canaria toppar listan över vinterdestinationer
Sterling Cimber gör förlust även i år