Mer om Gran Canaria
Gran CanariaBli medlemFlyg Gran CanariaSista minutenNyheterGran Canaria SökFaktaVäderGran Canaria bloggRSSBöcker
Njut av god mat på Gran Canaria
Av Tezz 29:e nov 2009
1 kommentar

En typisk spansk rätt är paella som kan göras både på skaldjur och på kött.
Fiskrätter är vanligast
Maten på Gran Canaria är till största delen vanlig traditionell spansk mat. Fisk är till exempel väldigt vanligt förekommande på menyerna på paradisön, och sancocho är en traditionell fiskrätt som hör hemma på Kanarieöarna. Det är definitivt en av de rätter som man ska ge en chans när man är där på semester eftersom det är en mycket välsmakande maträtt. Marinerad tonfisk är en annan höjdare som är värd att testa, och samma sak gäller för många av de fiskgrytor som man hittar på menyerna på restaurangerna på Gran Canaria.
Grytor och kötträtter
Förutom fisk och skaldjur så är vegetariska grytor något som det äts mycket av. Typerna av grönsaker varierar och de här grytorna kan innehålla såväl rädisor som majs och många av dem är otroligt goda. Den som gillar kötträtter kan förstås också hitta en hel del delikatesser att njuta av på Gran Canaria. Olika rätter med getkött är bland annat vanligt förekommande. En riktigt höjdare när det gäller mat är lyxgrytan som innehåller sju olika sorters kött. Den smakar fantastiskt gott och om man får chansen att smaka på den under sin semester så ska man definitivt nappa på erbjudandet.
Potatis är vanligt på Gran Canaria och man brukar vanligtvis koka potatisen med skalet på tills skalet blir alldeles skrynkligt. Man serverar sedan de skrynkliga potatisarna med en kryddig sås och det är betydligt godare än vad det låter. Naturligtvis kan man även äta potatis i olika former till de olika kötträtterna och till andra typer av mat.
Om man vill dricka något gott till maten så finns det faktiskt egenproducerade viner på Gran Canaria som smakar riktigt bra.
Service på restaurangerna
En stor fördel med ön är att man får bra service på restaurangerna eftersom man möter mycket gästvänliga människor. Man får äta förstklassig mat oavsett vilka sorts rätter man är mest förtjust i och man får dricka gott till maten. Man kan också njuta av en härlig miljö eftersom många av restaurangerna ligger fint till i mysiga stadsdelar och man kan också koppla av ordentligt efter en lång dags badande och sportande på stranden.
Kommentarer om Njut av god mat på Gran Canaria

Ingrid 4:e mar 2011 18:55:6
San Agustin är vårt favoritmål, där bor man lugnt och skönt och har en skön promenad till Playa Ingles eller en taxi om man så vill. Fantastiskt god mat och speciellt kaningryta äter vi på Casa Vieja i San Fernando, taxi dit och promenad hem igen. Väl värt att prova.
Gran Canaria nyhetsbrevSenaste erbjudanden, tips och nyheter
Senaste foruminläggen
Forum: Allmänt om Gran Canaria
Re: Bra julfirande på Gran Canaria?
Var på Playadelsol i Playa Ingles julafton 2011 kanske inte så prisvärt fast med trevligt sällskap b...
Skriven i tråden: Bra julfirande på Gran Canaria?
Var på Playadelsol i Playa Ingles julafton 2011 kanske inte så prisvärt fast med trevligt sällskap b...
Skriven i tråden: Bra julfirande på Gran Canaria?
Re: Flytta till Gran Canaria på vinterhalvåret
Hej Lite tips om lägenhetssök på Gran Canaria På Skriven i tråden: Flytta till Gran Canaria på vinterhalvåret
Hej Lite tips om lägenhetssök på Gran Canaria På Skriven i tråden: Flytta till Gran Canaria på vinterhalvåret
Forum: Jobba och bo på Gran Canaria
Re: Går det fortfarande att få jobb?
Puffar lite på denna tråd eftersom jag hoppas att fler känner till tips. Har själv funderingar på at...
Skriven i tråden: Går det fortfarande att få jobb?
Puffar lite på denna tråd eftersom jag hoppas att fler känner till tips. Har själv funderingar på at...
Skriven i tråden: Går det fortfarande att få jobb?
Re: Billigt flyg till Gran Canaria
Det priset är överkomligt. Jag tittar alltid först på Norwegian. Jag önskar att jag hade en sån f...
Skriven i tråden: Billigt flyg till Gran Canaria
Det priset är överkomligt. Jag tittar alltid först på Norwegian. Jag önskar att jag hade en sån f...
Skriven i tråden: Billigt flyg till Gran Canaria
Forum: Party på Gran Canaria
Party för lite äldre
Hej! Tänkte kolla om någon har koll på vart man ska gå om man är lite äldre och vill festa? Nu mena...
Skriven i tråden: Party för lite äldre
Hej! Tänkte kolla om någon har koll på vart man ska gå om man är lite äldre och vill festa? Nu mena...
Skriven i tråden: Party för lite äldre
Senast recenserade Gran Canaria ställen:
Las Brasas, Anexo La Barca, Yumbo Center, Yumbo Center, Maspalomas, San Agustin, Las Palmas De Gran Canaria, Barranco de Guayadeque, Playa del Ingles, Playa de las Canteras,Senaste nyheterna
Nya turistorter planeras på Gran CanariaVandra på Gran Canaria i vår
Boka nästa års vinterresa till Gran Canaria idag
Gran Canaria toppar listan över vinterdestinationer
Sterling Cimber gör förlust även i år